Nominations

Best Actor
Sponsored by Movado

The Nominees

  • Jack O'Connell for '71
  • Brendan Gleeson for Calvary
  • Benedict Cumberbatch for The Imitation Game
  • Timothy Spall for Mr. Turner
  • Asa Butterfield for X+Y

Best Supporting Actor
Sponsored by St Martins Lane

The Nominees

  • Sean Harris for '71
  • Michael Fassbender for Frank
  • Andrew Scott for Pride
  • Ben Schnetzer for Pride
  • Rafe Spall for X+Y

Best Actress
Sponsored by M.A.C Cosmetics

The Nominees

  • Gugu Mbatha-Raw for Belle
  • Sameena Jabeen Ahmed for Catch Me Daddy
  • Keira Knightley for The Imitation Game
  • Cheng Pei Pei for Lilting
  • Alicia Vikander for Testament of Youth

Best Supporting Actress

The Nominees

  • Maggie Gyllenhaal for Frank
  • Sienna Guillory for The Goob
  • Dorothy Atkinson for Mr. Turner
  • Imelda Staunton for Pride
  • Sally Hawkins for X+Y

Best Director
Sponsored by AllCity & Intermission

The Nominees

  • '71
  • Calvary
  • Frank
  • Mr. Turner
  • Pride

Best Documentary

The Nominees

  • 20,000 Days on Earth
  • Next Goal Wins
  • Night Will Fall
  • The Possibilities Are Endless
  • Virunga

The Douglas Hickox Award [Best Debut Director]
Sponsored by 3 Mills Studios

The Nominees

  • 20,000 Days on Earth
  • '71
  • Catch Me Daddy
  • Lilting
  • X+Y

Best Screenplay
Sponsored by BBC Films

The Nominees

  • '71 Gregory Burke
  • Calvary John Michael McDonagh
  • Frank Peter Straughan, Jon Ronson
  • The Imitation Game Graham Moore
  • Pride Stephen Beresford

Best British Independent Film
Sponsored by Moët & Chandon

The Nominees

  • '71
  • Calvary
  • The Imitation Game
  • Mr. Turner
  • Pride

Most Promising Newcomer

The Nominees

  • Ben Schnetzer for Pride
  • Cara Delevingne for The Face of an Angel
  • Gugu Mbatha-Raw for Belle
  • Liam Walpole for The Goob
  • Sameena Jabeen Ahmed for Catch Me Daddy

Best Technical Achievement

The Nominees

  • '71
  • '71
  • Catch Me Daddy
  • Frank
  • Mr. Turner

Best British Short

The Nominees

  • Crocodile
  • Emotional Fusebox
  • The Karman Line
  • Keeping Up With The Joneses
  • Slap

Best Achievement in Production

The Nominees

  • 20,000 Days on Earth
  • '71
  • Catch Me Daddy
  • The Goob
  • Lilting

Best International Independent Film

The Nominees

  • The Babadook
  • Blue Ruin
  • Boyhood
  • Fruitvale Station
  • Ida

The Raindance Award
Sponsored by Raindance

The Nominees

  • The Beat Beneath My Feet
  • Flim: The Movie
  • Gregor
  • Keeping Rosy
  • Luna

Moët & Chandon