Nominations

Achievement in Production

The Nominees

  • Bride and Prejudice
  • Code 46
  • Dead Man's Shoes
  • Girl With a Pearl Earring
  • Vera Drake

Best Actor

The Nominees

  • Ian Hart for Blind Flight
  • Paddy Considine for Dead Man's Shoes
  • Daniel Craig for Enduring Love
  • Geoffrey Rush for The Life and Death of Peter Sellers
  • Phil Davis for Vera Drake

Best Actress

The Nominees

  • Eva Birthistle for Ae Fond Kiss...
  • Scarlett Johansson for Girl With a Pearl Earring
  • Anne Reid for The Mother
  • Natalie Press for My Summer of Love
  • Imelda Staunton for Vera Drake

Best British Documentary

The Nominees

  • Aileen: Life and Death of a Serial Killer
  • Drowned Out
  • Peace One Day
  • Touching the Void
  • Trollywood

Best British Independent Film

The Nominees

  • Dead Man's Shoes
  • My Summer of Love
  • Shaun of the Dead
  • Touching the Void
  • Vera Drake

Best Director

The Nominees

  • Dead Man's Shoes
  • Enduring Love
  • My Summer of Love
  • Touching the Void
  • Vera Drake

Best British Short Film

The Nominees

  • 38144
  • Brand Spanking
  • London Fields Are Blue
  • School of Life
  • Wasp

Most Promising Newcomer

The Nominees

  • Ashley Walters for Bullet Boy
  • Atta Yaqub for Ae Fond Kiss...
  • Emily Blunt for My Summer of Love
  • Nick Frost for Shaun of the Dead
  • Toby Kebbell for Dead Man's Shoes

The Raindance Award

The Nominees

  • The Barn
  • Blinded
  • Chicken Tikka Masala

Best Foreign Independent

The Nominees

  • Fahrenheit 9/11
  • Hero (Ying Xiong)
  • The Motorcycle Diaries
  • Oldboy
  • Pieces of April

Best Screenplay

The Nominees

  • Ae Fond Kiss... Paul Laverty
  • Dead Man's Shoes Paddy Considine
  • Dead Man's Shoes Shane Meadows
  • The Life and Death of Peter Sellers Christopher Markus
  • The Life and Death of Peter Sellers Stephen McFeely
  • Shaun of the Dead Edgar Wright
  • Shaun of the Dead Simon Pegg
  • Vera Drake Mike Leigh

Best Supporting Actor / Actress

The Nominees

  • Gary Stretch for Dead Man's Shoes
  • Samantha Morton for Enduring Love
  • Romola Garai for Inside I'm Dancing
  • Paddy Considine for My Summer of Love
  • Eddie Marsan for Vera Drake

Best Technical Achievement

The Nominees

  • Bride and Prejudice
  • Bride and Prejudice
  • Code 46
  • Dead Man's Shoes
  • Dead Man's Shoes
  • Enduring Love
  • Touching the Void

Douglas Hickox

The Nominees

  • Bullet Boy
  • Girl With a Pearl Earring
  • Intermission
  • Kiss of Life
  • Layer Cake

Moët & Chandon