Nominations

Achievement in Production

The Nominees

  • The Daisy Chain
  • The Escapist
  • Hush
  • Shifty
  • Telstar

Best Actor
Sponsored by Tiscali

The Nominees

  • Michael Fassbender for Hunger
  • Brendan Gleeson for In Bruges
  • Colin Farrell for In Bruges
  • Riz Ahmed for Shifty
  • Thomas Turgoose for Somers Town

Best Actress
Sponsored by M.A.C Cosmetics

The Nominees

  • Vera Farmiga for The Boy in the Striped Pyjamas
  • Samantha Morton for The Daisy Chain
  • Keira Knightley for The Duchess
  • Kelly Reilly for Eden Lake
  • Sally Hawkins for Happy-Go-Lucky

Best British Documentary
Sponsored by Chapter Media

The Nominees

  • A Complete History of My Sexual Failures
  • Derek
  • Man on Wire
  • Of Time and The City
  • Three Miles North Of Molkom

Best British Independent Film

The Nominees

  • Hunger
  • In Bruges
  • Man on Wire
  • Slumdog Millionaire
  • Somers Town

Best British Short Film
Sponsored by Dailymotion

The Nominees

  • Alex And Her Arse Truck
  • Gone Fishing
  • Love Does Grow On Trees
  • Red Sands
  • Soft

Best Supporting Actor

The Nominees

  • Ralph Fiennes for The Duchess
  • Eddie Marsan for Happy-Go-Lucky
  • Liam Cunningham for Hunger
  • Ralph Fiennes for In Bruges
  • Daniel Mays for Shifty

Best Technical Achievement
Sponsored by Skillset

The Nominees

  • The Duchess
  • Hunger
  • In Bruges
  • Shifty
  • Shifty
  • Slumdog Millionaire

Most Promising Newcomer

The Nominees

  • Asa Butterfield for The Boy in the Striped Pyjamas
  • Ayush Mahesh Khedekar for Slumdog Millionaire
  • Bill Milner for Son of Rambow
  • Dev Patel for Slumdog Millionaire
  • Will Poulter for Son of Rambow

The Raindance Award

The Nominees

  • Clubbed
  • Flick
  • One Day Removals
  • Zebra Crossings

Best Director
Sponsored by The Creative Partnership

The Nominees

  • The Boy in the Striped Pyjamas
  • Hunger
  • Slumdog Millionaire
  • Somers Town
  • Son of Rambow

Best Foreign Independent

The Nominees

  • The Diving Bell and The Butterfly
  • Gomorrah
  • I've Loved You So Long
  • Persepolis
  • Waltz with Bashir

Best Screenplay
Sponsored by BBC Films

The Nominees

  • Hunger Enda Walsh
  • Hunger Steve McQueen
  • In Bruges Martin McDonagh
  • Slumdog Millionaire Simon Beaufoy
  • Somers Town Paul Fraser
  • Son of Rambow Garth Jennings

Best Supporting Actress

The Nominees

  • Emma Thompson for Brideshead Revisted
  • Hayley Atwell for The Duchess
  • Kristin Scott Thomas for Easy Virtue
  • Sienna Miller for The Edge of Love
  • Alexis Zegerman for Happy-Go-Lucky

Douglas Hickox

The Nominees

  • Eden Lake
  • The Escapist
  • Hunger
  • In Bruges
  • Shifty

Moët & Chandon